Contents ...
udn網路城邦
a physics question
2017/06/06 04:26
瀏覽39
迴響0
推薦0
引用0
標題:

aa.jpg

 

此文章來自奇摩知識+如有不便請留言告知

a physics question

發問:

a woman weighing 600N steps on a bathroom scale that contains a stiff spring. In equilibrium, the spring compressed 1.0cm under her weight. Find the force constant of the spring.I am puzzled about how to find the force constant correctly.If I consider the force, kx=mg ,then k(-0.01)=-600 ------>k=6*10^4... 顯示更多 a woman weighing 600N steps on a bathroom scale that contains a stiff spring. In equilibrium, the spring compressed 1.0cm under her weight. Find the force constant of the spring. I am puzzled about how to find the force constant correctly. If I consider the force, kx=mg ,then k(-0.01)=-600 ------>k=6*10^4 N/m But when I consider the energy change , mgh=0.5kx^2 , 600*0.01=0.5k*(0.01)^2----->we find k=1.2*10^5 ,which is double than the k I found by the force approach. Which one is correct and why the two answers would be different

最佳解答:

The first one is correct. The force constant equals to 6 x 10^4 N/m In your second method, you have neglected the kinetic energy of the woman when the spring is being compressed. The spring, in fact, oscillates when the woman steps on it (though in practice, the oscillation is small and usually unobservable). The kinetic energy of oscillation gradually dies down because of damping (i.e. friction) and transformed into heat. Hence, when the woman comes to rest, only half of the original potential energy is transformed to the spring as elastic potential energy. By conservation of energy, (600 x 0.01)/2 = (1/2)k.(0.01)^2 you would get k = 6 x 10^4 N/m

其他解答:
全站分類:創作| 浪漫言情
自訂分類:
上一則: 煩請各位大師幫本人算一算運程
下一則: 我想問一關於星座問題

限會員,要發表迴響,請先登入